Naposledy aktualizované

27.5.2015   17:17


Fórum

 Fórum 

Hľadanie

Počítadlo

Dary


2641889654/0200

SOFT START (Mäkké pripájanie do siete)                       12.10.2013

Softstart slúži na pripojenie zariadení ako motory transformátory alebo aj spínane zdroje do siete. Spínané zdroje používajú ako softstart termistor (NTC). Pri zapnutí zdroja do siete sa jeho odpor vo veľmi krátkom čase zmenšuje z niekoľkých desiatok ohmov na niekoľko jednotiek ohmov. Je to spôsobené tým že cez NTC preteká prúd a zohrieva ho. Skúšal som využiť NTC, ktorý som našiel v PC zdroji na softstart pre 800W vysokootáčkový motor a po pár použitiach sa NTC pokazil. 

Nižšie uvedené zapojenie využíva princíp pripojenie odpora 30 Ohm v sérii zo záťažou, čo zmenší prúdové nárazy a po určitom čase sa zopne relé a vyskratuje odpor v sérii. Podobné alebo aj rovnaké zapojenie sa využíva v mikrovlnkách. Nevýhodou tohto zapojenia je, že musí byť umiestnené na samotnom zariadení. Nie je možné ho napríklad implementovať do predlžovačky a podobne. To by bolo treba dorobiť reakciu relé na veľkosť pretekajúceho prúdu. V dohľadnej dobe sa pokúsim navrhnúť aj také zariadenie. Také zariadenie by našlo uplatnenie napríklad vtedy, keď vysávač pri zapnutí občas vyhadzuje istič a podobne.

 


V prípade že sa použije relé s iným prúdom cievkou, tak bude potrebné prepočítať zrážací kondenzátor. Na jeho výpočet je možné použiť program ktorý sa nachádza na stránke : program 

Ak sa použije len relé ktoré má menšie napätie ale rovnaký prúd tak bude potreba zmeniť hodnotu zenerovej diódy a tiež kondenzátor C2.