Naposledy aktualizované

27.5.2015   17:17


Fórum

 Fórum 

Hľadanie

Počítadlo

Dary


2641889654/0200

modifikácia 10W LED BAterky SH98                             31.7.2013

Hľadal som námet na článok a napadlo ma napísať o hliníkovej LED baterke SH98 ktorú som si objednal z Číny. Nachádza sa v nej LED CREE XML-T6, čo je pomerne kvalitná LED. Jej výkon je približne 10W. Tak som neváhal a za cenu 12$ objednal. 

A tu je výsledok :


Ako je možno vidieť, má pomerne robustné hliníkové telo pokryté čiernou farbou. Keď baterku rozoberieme tak vo vnútri nájdeme modul s LED a za ňou driver pre LED. Nie je to žiadny zázrak, lebo hliníkový modul s LED je len pritlačený k hliníkovému puzdru baterky. To nie je moc dobrý tepelný vodič, hlavne keď prevádzkujeme LED na plný výkon. Baterka podľa výrobcu len 3 režimu svietenia : 

     blikanie 

     plný výkon

     polovičný výkon

Hmm to je síce fajn ale aj pri polovičnom výkone je osvetlenie až nadmieru dostačujúce a výdrž batérie je podstatne kratšia. Na doske sa ale nachádza miesto pre neosadenú prepojku v podobe SMD rezistora. Keď ju napríklad zalejeme kvapkou cínu tak sa z 3 režimovej stáva 5 režimová :

     blikanie

     SOS (3 krátke 3 dlhé 3krátke)

     plný výkon

     polovičný výkon

     štvrtinový výkon

Nevýhodou ale je že získame ďalší nepotrebný režim SOS ktorý spoločne s blikaním sú len na protiveň. Naopak zase pri najnižšom výkone je výdrž baterky podstatne väčšia a osvetlenie je primerané.

Na nasledujúcom obrázku možno vidieť modifikovaný driver :


Takže nič zložité sa tu nedeje. Ďalej pri vracaní LED modulu na pôvodné miesto odporúčam použiť teplo vodivú pastu nech sa tá malá LED špina neprehrieva.


18650 Li-ion ČLÁNOK

Pre napájanie je použitý 18650 li-ion článok. Vyrába sa od niekoľkých stovák mAh po približne 3400mAh. Pokiaľ je uvedená vyššia kapacita ako 3600mAh tak sa určite jedná o nejaký fake šmejd. Odporúčam výrobcov Panasonic, Sanyio, LG. Tých mám odskúšaných a kapacita článkov sa pohybuje okolo menovitej kapacity. Výrazne neodporúčam UltraFire,TrustFire, GoldStar a podobné hlúposti. Vôbec nemajú svoju menovitú kapacitu a ani zďaleka nedokážu dodávať do zariadenia dostatočne veľký prúd. Ja pre napájanie používam 3400mAh Panasonic NCR18650A článku s ochrannou doštičkou. Tá má za úlohu dávať pozor aby sa batéria pri nabíjaní neprebíjala a tiež pri vybíjaní neprekročila minimálna hodnota napätia. Netreba sa báť že by sa 18650 s ochrannou doštičkou nevošla lebo LED baterka má istú rezervu kompenzovanú pružinkou. Daná LED baterka nemá ochranu proti prílišnému vyčerpaniu článku takže odporúčam spomínanú ochrannú doštičku. Dá sa to riešiť aj inak. Napríklad bude stačiť umiestniť SMD schottkyho diódu zo základnej dosky PC priamo medzi pružinku a driver pre LED. To bude mať za následok zníženie napätia ktoré sa dostane do LED drivera a ten tak skôr vyhodnotí príliš vyčerpaný článok. Síce tam budú vznikať aké také straty ale ako núdzové riešenie to bude stačiť. Dióda by mala mať úbytok napätia okolo 0,32-0,5V pri 3A. 
ODKAZY:

LED baterka : http://dx.com/