Naposledy aktualizované

27.5.2015   17:17


Fórum

 Fórum 

Hľadanie

Počítadlo

Dary


2641889654/0200

prečo to sakra nejde na AA článok

Pred nedávnom som objednával ďalšie LED baterky ale teraz menšieho výkonu. Podľa predajcu sú osadené ledkou CREE Q5. Tu je odkaz od človeka z ebayu kde som to objednával: odkaz 

Pokiaľ by to už niekomu nefungovalo tak dotyčný sa volá mhestore2009 a spoluprácu s ním moc neodporúčam. Niekoľko krát mi písal že tovar má a zajtra ho pošle a v zápetí o niekoľko dní neskôr tvrdil že tovar mu došiel. Ale to je jedno tieto LED baterky sa predávajú aj v iných obchodoch. Vypadajú asi takto :


Ako v predchádzajúcej verzii je telo celohliníkové, zoomovateľná optika a gumené podložky na spoje čiže kvázi "vodotesné". Problém ale nastal, že predávajúci tvrdil že na napájanie stačí AA článok. Po zapnutí sa ale nič nedialo. Zapol som miesto článku laboratórny zdroj a zistil som, že LED začína svietiť pri 2,2V... nemysliteľné. Pozrime sa teda čo je dnu :Ale ale čo to ? ? ? Ono sa tam nachádza step up menič s obvodom PAM2803 a nejde to na 1,2V ...?

Tí hlupáci v krajine kadejakého slnka predsa zapojili led priamo na vývodu článku. Ach aké milé že nám tam aspoň nezabudli dať ten step up menič aj keď je evidentne zbytočný. Tak teraz už len stačí chytiť do ruky pájkovačku a červený vodič priletovať tam kam patrí.


A to práve na katódu diódy v step up meniči. Po bližšom preskúmaní tam možno vidieť ešte aj nápis OUT+.

Taktiež odporúčam vymeniť odpor R270 za typ s výkonovou stratou vypočítanou podľa typu použitého článku. Pre 1,5V články bude výkonová strata na odpore do 0,5W a pri 3,6/3,7V li-ion do 0,25W. To čo tam natlačili čínania vyzerá že zvládne okolo 0,125W aj s podprdou. Pokiaľ je potreba zmeniť prúd cez LED tak sa zmení daný odpor podľa vzťahu R=0,095V/ILED [Ohm=V/A]. V lise na tmu to nadstavili na prúd približne 0,35A. Nemám istotu či je to skutočná CREE Q5 LEDka takže tento prúd radšej nejdem ani meniť.

!!! UPOZORNENIE !!!  nepokúšajte sa v tejto baterke použiť kvalitné 14500 3,7V články. Ten driver je stavaný pre max. napätie približne 3,6V. Pri napätí vyššom než je uvedené bude cez LED tiecť nadmerný prúd ktorý ju môže poškodiť.(3,7V li-ion článok sa nabíja na 4,2V ale pri záťaži toto napätie klesne. Pri kvalitných článkoch neklesne pod 3,9V ! )