Naposledy aktualizované

27.5.2015   17:17


Fórum

 Fórum 

Hľadanie

Počítadlo

Dary


2641889654/0200

nadsvietenie klavesnice

Do rúk sa mi dostal starý skener MUSTEK SCANMAGIC a rozmýšľal som nad jeho využitím. Skener je napájaný adaptérom 15V a ma LPT periférie pre pripojenie ku PC. Pri jeho skúmaní som zistil že nasvietenie papiera je robené pomocou CCFL trubice, nie ako moderné ktoré majú LED. Hňeď ma napadlo to využiť pre nadsvietenie klavesnice aby sa pri tme lahšie písalo.


Nachádzali sa tam dve DPS. Jedna slúžila ako základná doska. Boli tam tiež umiestnené stabiliźatory pre 5V a 12V takže menič pre trubicu sa mohol napájať len jedným z týchto napätí. V mojom aj vo väčšine iných prípadov je to práve 12V. 

Druhá DPS sa nachádzala pri CCD senzore a obsahovala tiež menič pre trubicu. Menič pre svoju funkciu potrebuje 3 vodiče. 2 pre napájanie a 1 riadenie. Ako vstupný obvod pre riadenie je použité darlingtonové zapojenie tranzistorov (Super bude možné zariadenie upraviť tak aby sa dal nadstaviť jas). 

Teraz k samotnej úprave :

Budeme potrebovať len DPSs meničom, CCFL trubicu a plastový kryt pre ňu. Z DPS je možné odrezať prebytočný časť S CCD senzorom. Na obrázku je možno vidno kade rezať. Treba si dať bacha lebo DPS je obojstranná, tak aby sa neporušili žiadne potrebné cestičky. Ovládanie doporučujem spraviť potenciometrom. Jeho pripojenie k DPS je možné vidieť na fotkách nižšie.  Pokiaľ  chceme plynulú reguláciu tak bude potreba jeden tranzistor zo zapojenia vyradiť a namiesto neho použiť prepojku. Pokiaľ je potreba len riadenie zapni vypni tak tranzistor úplne naľavo sa nahradí prepínačom. 


Ostáva už len pripojiť napájanie 12V a dokončiť mechanickú stránku.